Działanie samochodów hybrydowych

Data dodania: 05.06.2017


Na rynku motoryzacyjnym możemy spotkać się z pojazdami różnego rodzaju. Obecnie coraz bardziej popularne stają się pojazdy skonstruowane w taki sposób, aby ograniczyć zużywanie paliwa. Jednym z nich są hybrydy, które cieszą się uznaniem wielu kierowców. Jednak przed zakupem warto zapoznać się bliżej z systemem działania takiego pojazdu. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega działanie samochodów hybrydowych.

Mówiąc najprościej, samochody hybrydowe, potocznie nazywane „hybrydami” działają na zasadzie wykorzystania kilku źródeł energii do napędzania pojazdu. Napęd hybrydowy to z definicji połączenie dwóch jednostek do napędzania pojazdu. Najczęściej dwie jednostki stanowią silnik elektryczny oraz silnik spalinowy. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że główny element systemu hybrydowego stanowi silnik spalinowy, a elektryczny pełni jedynie funkcję wspomagającą.

W zależności od modelu oraz producenta, działanie mechanizmu hybrydowego może stanowić alternatywę dla różnych procesów technicznych. Do najczęściej spotykanych rozwiązań można zaliczyć m.in.: wspomaganie silnika spalinowego energią elektryczną podczas ruszania oraz czynnego postoju np. w korku, odzyskiwanie energii kinetycznej z procesu hamowania oraz praca silnika elektrycznego, w sytuacji gdy pojazd stoi w miejscu lub porusza się z niewielką prędkością. Nie należy zapominać, że nie każdy samochód hybrydowy będzie posiadał wszystkie te funkcje, ponieważ producenci napędów hybrydowych tworzą produkty o różnych funkcjach i możliwościach zastosowania.

Nie można jednak zapominać o pewnych wadach, jakie wiążą się z użytkowaniem auta hybrydowego. Pojazdy tego typu posiadają odmienną od innych samochodów budowę, dlatego przestrzeń użytkowa jest nieco ograniczona. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że miejsce w pojeździe zajmują akumulatory, w związku z czym rośnie ciężar auta. Dodatkowo wysokie ceny samochodów hybrydowych oraz niemałe koszty serwisowania również mogą stanowić problem dla przyszłych właścicieli.

Winter Polska

Jeśli zależy nam na tym, aby ograniczyć zużycie paliwa, a tym samym trochę zaoszczędzić warto zastanowić się nad zakupem samochodu hybrydowego.
W sytuacji, gdy nie możemy pozwolić sobie na zmianę auta, wystarczy zmienić sposób jazdy na bardziej oszczędny oraz odpowiedzialny. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku, gdy będziemy korzystać z usług wypożyczalni samochodów osobowych lub zaczniemy podróżować autem służbowym. Stosując się do podstawowych zasad ekologicznego poruszania się po drodze pojazdem osobowym, nie tylko zaoszczędzimy, ale również wpłyniemy pozytywnie na środowisko.

Fado