Obsługa gaśnicy samochodowej

Data dodania: 19.09.2017


Kiedy wybuchnie pożar, wszystkich uczestników zdarzenia ogarnia panika. Pamiętamy, że należy wezwać straż pożarną, jednak co dalej? Przede wszystkim należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i podjąć próbę gaszenia ognia gaśnicą. Okoliczności pożaru mogą być różne, jedną z najbardziej niebezpiecznych jest wypadek samochodowy. Przypominamy kroki postępowania w sytuacji zagrożenia życia na drodze oraz objaśniamy, na czym polega obsługa gaśnicy samochodowej.

Bardzo często zdarza się, że nie wiemy, co mamy zrobić, gdy dochodzi do wypadku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy sprawcą wypadku, ofiarą lub świadkiem musimy zastosować się do ogólnych zasad bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności powiadomić o niebezpieczeństwie wszystkie osoby znajdujące się w strefie zagrożenia, a następnie wezwać na miejsce zdarzenia straż pożarną. Jeśli zapewniliśmy bezpieczeństwo sobie i wszystkim uczestnikom wypadku musimy podjąć działania, które ograniczą rozprzestrzenianie się ognia.

Jednym ze sposobów jest tłumienie pożaru przy pomocy gaśnicy, którą możemy znaleźć pod siedzeniem pasażera. Każdy pracodawca oraz wypożyczalni samochodów Szczecin ma obowiązek umieścić gaśnicę w odpowiednim dla niej miejscu, dlatego nie musimy się martwić, że sprzętu zabraknie w służbowym lub wynajętym aucie. Umiejętność obsługiwania gaśnicy umożliwi nie tylko szybkie, ale przede wszystkim prawidłowe ugaszenie pożaru. Proces gaszenia gaśnicą pianową polega na wytwarzaniu warstwy izolacyjnej odgradzającej płonący przedmiot od dostępu powietrza. Poprawne użycie gaśnicy rozpocyznami od obespieczenia gaśnicy poprzez wyciągniecie zawleczki lub zerwanie plomby. Natępnie uruchamiany gaśnicę poprzez naciśnięcie dźwigni lub wbicie zbijaka. Należy pamiętać, aby gaśnicę uruchomić w pobliżu pożaru – gaśnice pianowe opróżnia się do końca, bez możliwości zatrzymania. Bardzo ważne jest to, aby gaśnicę trzymać pionowo dnem do dołu, a samo gaszenie należy zacząć od brzegu powierzchni, jeśli ogień jest wysoki od dołu do góry.

Znajomość instrukcji obsługi gaśnicy pozwoli nam na opanowanie małego pożaru. Musimy pamiętać, że jeśli ogień szybko się rozprzestrzenia, albo nie jesteśmy
w stanie odciąć dopływu substancji łatwopalnych od miejsca wypadku pod żadnym pozorem nie należy podejmować się samodzielnego gaszenia ognia. Nie należy zapominać o tym, że to od naszego działania zależy nie tylko nasze życie, ale również innych uczestników zdarzenia. W sytuacji zagrożenia życia należy działać sprawnie i kierować się zdrowym rozsądkiem, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.

Wypożyczalnia samochodów Szczecin

Fado