Umowa na wynajem długoterminowy samochodu – na co zwrócić uwagę

Data dodania: 01.09.2016


Długoterminowy wynajem samochodów według ekspertów staje się coraz bardziej popularny i dla wielu przedsiębiorców jest realną alternatywą dla umów leasingowych. O ile problemem nie jest znalezienie sprawdzonej wypożyczalni samochodów i interesującego nas modelu pojazdu, o tyle stres i nerwy przychodzą zazwyczaj w momencie podpisywania umowy. Na co zwrócić szczególną uwagę, żeby w przyszłości nie być zaskoczonym przykrymi konsekwencjami, na które zgodziliśmy się składając podpis na dokumencie?

Limit kilometrów

Ceny podawane przez firmy zajmujące się wynajmowaniem pojazdów zazwyczaj dotyczą usługi w konkretnym terminie, na przykład wynajem 5 lub 30-dniowy. Często jednak dla wygody klientów istnieje możliwość wyboru między umową z limitem kilometrów lub bez tego typu ograniczeń. Jeśli najemca planuje konkretną trasę i wie, jaki dystans ma do przebycia bardziej korzystna będzie opcja z limitem, ponieważ obowiązują tu niższe stawki. Natomiast w przypadku wynajęcia pojazdu w celach służbowych, gdzie trudno oszacować to ile kilometrów pokonamy w trakcie trwania umowy warto pomyśleć nad rozwiązaniem bez limitu. W przypadku przekroczenia nałożonego ograniczenia klient musi ponieść koszty, określone w umowie.

Podstawienie pojazdu

Jeżeli klient odbiera samochód z siedziby wypożyczalni nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami. Jednak często zdarza się, że sytuacja wymaga podstawienia pojazdu w konkretne miejsce. Za taką usługę na pewno trzeba będzie dopłacić – przeważnie oblicza się to na podstawie odległości od siedziby firmy, na przykład 3 złote za kilometr.

Co ważne, przy wydaniu samochodu wypożyczalnia sporządza protokół zdawczo-odbiorczy, który jest następnie sprawdzany przy zwrocie samochodu. W takim dokumencie znajdują się informacje odnośnie stanu pojazdu, w jakim został on przekazany w ręce najemcy. Dopilnujmy, aby umieszczone dane były zgodne ze stanem faktycznym, inaczej zostaniemy pociągnięci do dodatkowych opłat przy zwrocie pojazdu.

Zwrot samochodu

Podstawową informacją dla klienta powinien być termin zwrotu pojazdu, z dokładnym określeniem godzin pracy wypożyczalni samochodów. Jeśli oddamy auto po godzinach pracy lub nie dotrzymamy terminu określonego w umowie należy się spodziewać naliczenia kary finansowej, przewidzianej oczywiście w regulaminie. Może to być określona stawka kwotowa, ale często spotykane jest także naliczanie wielokrotności stawki dziennej za wynajem konkretnego modelu.

Przy zdaniu pojazdu wypożyczalnia sprawdza stan samochodu – czy nie pojawiły się jakiekolwiek usterki, rysy i uszkodzenia, które nie zostały uwzględnione we wcześniej wspomnianym protokole na pewno można się spodziewać zatrzymania kaucji przez firmę, przynajmniej na czas oszacowania strat. Bezwzględnie wypożyczalnie stosują także zakaz palenia w wynajmowanych samochodach, oczekują też zwrotu pojazdu w takim stanie, w jakim został wynajęty, czyli zaatakowany i czysty. Jeżeli stanie się inaczej to również może skutkować ponadprogramowymi opłatami.

Staż kierowcy

Jeżeli wypożyczalnia oferuje klientom możliwość wynajęcia samochodów klasy premium zazwyczaj pojawiają się wymagania względem stażu kierowcy. Jest to o tyle uzasadnione, że statystycznie młodzi kierowcy popełniają więcej wykroczeń i powodują większe zagrożenie na drodze, więc jeśli przedmiotem umowy są wyjątkowo ekskluzywne pojazdy takie środki ostrożności są zrozumiałe. Zgodnie z tym bywa, że wynajem samochodów wyższej klasy przez młodych kierowców lub osoby, które stosunkowo niedawno zdobyły uprawnienia do kierowania pojazdem będą musiały ponieść dodatkową opłatę za wypożyczenie pojazdów typu premium.


Sprawdź:

Cennik Auta Dostawcze